آبشار شیوند

شهرستان ایذه
آبشار، کوهستان، دریاچه، رودخانه
نویسنده: مهدیس مکوندی
آبشار شیوند

آبشار شیوند یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان است که دیدن آن به همه ی دوستداران طبیعت خصوصا در اوایل فصل بهار توصیه مي شود. مسير دسترسي به اين آبشار كه در نوع خود بي نظير است از روستاي شيوند مي گذرد. ساده ترين راه براي رسيدن به روستاي شيوند اين است كه از سمت جنوب شرقی ایذه  به سمت دهدز حركت كنيد تا پس از طي مسيري ٣٥ كيلومتري به دریاچه سد کارون 3 برسید، در نزدیکي روستای "رکعت"، با انتخاب مسير سمت راست وارد  جاده ی خاکی اي خواهيد شد که شما را به ایستگاه بارج ( شناورهاي مخصوص حركت در عرض رودخانه) و قایق خواهد رساند. بارج به شناورهاي بزرگ و مخصوصی گفته مي شود که علاوه بر انسان، تراکتور، وانت، ماشین آلات سبک و سنگین و غيره راجا به جا میکند به اين شناورها دوبه نيز گفته مي شود. اگر خوش شانس باشید و به موقع به زمان حرکت كردن بارج برسید پس از  سوار شدن و بعد از یک ساعت و نیم شناور بودن روي امواج و لذت بردن از مناظر بكر و بسيار زيباي اطراف خود در ورودي یک مسیر روستایی پیاده خواهيدشد. اما! اگر كمي بدشانس باشید و به موقع به زمان حرکت بارج نرسید مجبور خواهيد شد زماني نزديك به سه ساعت با تفريحات ساده  مثل پانتومیم و يا گل یا پوچ خود و همسفرانتان را سرگرم كنيد تا بارج بعدی از راه برسد و شما را به مقصد برساند. حالا اگر همسفرهای اهل تفريحات ساده و وقت گذراني هاي مفرح ندارید كه حوصله انتظار كشيدن ندارند و یا اگر از آن دسته از آدم هايي هستید كه خرج و مخارج و هزينه ها در سفر براي شما مهم نيست میتوانيد با صرف هزينه ي صدهزار تومان به ازاي هر ٦ نفر( به طور  تقریبي 16 هزار و 600 تومان براي هر نفر) و با استفاده از قایق های تندرویی که به طور دائم در همان ايستگاه قرار دارند ، پس از 15 دقیقه قايق سواري در ابتداي همان مسير روستايي پياده شويد. پس از پياده شدن از بارج يا قايق هاي تندرو تازه هیجان اصلی سفر شما با شنيدن صدای راننده های وانت هاي نیسان که در حال بحث كردن بر روي زودتر سوار كردن مسافرين با ذكر جمله معروف: نوبت منه! شروع خواهد شد.

 

اگر تا بحال فرصت سواري در قسمت عقب وانت نیسان آن هم در مسیرهای ناهموار را نداشته ايد باید گفت که یکی از شیرین ترین و ساده ترین و جذاب ترین هیجانات زندگي شما خواهد بود. پس از حدود 20 دقیقه سواري در عقب وانت نیسان آبی و بالا پايين شدن در مسير پر از دست انداز با همراهي آوازخواني همراهان و سعي هرچه بيشتر بر لذت بردن از هوا و مسير و مناظر كه قطعا  حال هر آدمي را  بهتر میکند از روستاي شيوند خواهيد گذشت. ذكر يك نكته در اينجا خالي از لطف نيست، اگر از آن دسته از آدمهای بیزار از آواز و سر و صدا هستيد و در واقع برای فرار از همین سروصدا و شلوغی ها و ازدحام شهر به این مکان پناه اورده ايد فقط کافي است در سکوت مطلق (البته اگر صدای کمک فنرها و موتور نیسان را بتوانيد ناديده بگيريد) به کوچه باغ های روستای شیوند و خانه هایی با بام های کوتاه که در محاصره انبوهي از درختان انار و سیب و انجیر هستند، خیره شوید. در طول مسیر، مغازه ها و خانم هاي فروشنده اي که محصولات متنوعي نظير عسل، کرفس، پونه و ريسه هاي انجیری به شما عرضه مي كنند هم به چشم مي آيد اما  بهتر اين است كه خرید از آنها را به مسیر بازگشت موکول کنید. يكي از نكاتي كه در بدو ورود به روستا توجه شما را به خود جلب خواهد كرد، نوع پوشش اهالي اين منطقه است. زنهاي "بختياري" با دامن هاي پر از چين، پيراهن هاي بلند چاك دار و روسري هاي بسيار  بلند که بوسيله يك سنجاق  در زیر گلو بسته مي شود  و مردها نيز  با کلاه های سیاه نمدی و شلوارهای چیت سیاه گشاد و پاپوش هاي گیوه به همراه چوقايي بر دوش که فارسی را با گویش شیرین بختیاری صحبت میکنند.

اگر قصد دارید شب را در یکی از خانه باغ های باصفای محلی به صبح برسانيد، پیشنهاد ما به شما منزل آقای "کیانی "است . و از آنجايي كه نام فاميل همه ی اهالی روستای شیوند "كياني" است، همین نام، پل ارتباطي خواهد شد بین شما و اهالي روستا. به همین سادگی!

پس از استراحتي كوتاه وقت آن  رسیده است كه با دل كندن از زیبایی های روستا به سمت آبشار شیوند حرکت کنید، توصيه ما براي آن دسته از دوستاني كه علاقه اي به پياده روي ندارند و زود خسته مي شوند ماندن در فضاي بهشت گون روستا و لذت بردن از استراحت  زیر سایه ی درختان و در کنار نهرهای روان است تا زماني كه ساير همسفرانشان از بازديد آبشار برگردند. اما ساير دوستان و همسفراني كه تنها با هدف ديدن يك منظره ي بكر و بي نظير و خاص پا در سفر گذاشته اند مسيري سه كيلومتري و در حدود ٤٥ تا ٦٠ دقيقه پياده روي در پيش خواهيد داشت. با وجود اینکه مسیر پياده روي به سمت آبشار  خیلی سخت نیست اما بهتر آن است كه مراقبت هاي لازم را بعمل آوريد و کفش مناسب به پا داشته باشید (کفش اسپرتی را انتخاب کنید که کف لیز و صیقلی نداشته باشد). ما به شما اطمينان مي دهيم عبور از كنار مناظر بدیع و از ميان باغ های زیبا و هوای لطیف، انگیزه شما را  برای بالا رفتن و رسیدن به آبشار چند برابر خواهد كرد. با رسیدن به آبشار و دیدن حجم آبی که با صداي بلند و هیجان انگيز از بالا به پایین مي آيد همه ی خستگی شما رفع و فراموش خواهد شد و احتمالا تنها براي آن دوستاني كه در روستا مانده اند  و از ديدن اين حجم از زيبايي محروم اند افسوس خواهيد خورد. و اما در پايان خواهش ما از شما اين است كه اینقدر غرق در زیبایی های طبیعت پيش روي خود نشويد که گذر زمان را فراموش کنید چرا كه حتما و حتما نياز است تا قبل از غروب آفتاب به روستا برگردید.

ممنون از اينكه همراه ما هستيد اميدواريم در كنار شما و با حمايت شما گامي هر چند كوچك در جهت معرفي ظرفيت هاي گردشگري خوزستان برداريم و با تجربيات خودمان شما را از طريق ساده ترين و ايمن ترين مسير گردشگري به مقصد برسانيم.

*در نهایت یادمان باشد که زمين بعنوان تنها زيستگاه بشر سرمايه اي همگاني است كه همه ي انسانها به طور برابر و يكسان در قبال آن مسئول هستند. تخريب هر جزء كوچكي از محيط زيست و طبيعت آسيبي است بزرگ بر پيكره ي زمين و خيانتي است بزرگ به نسلهاي آينده. طبيعت مهربان است، ما هم با طبيعت مهربان باشيم.*

نویسنده: مهدیس مکوندی

منبع عکس ها: گروه گردشگری همگشت

 

 

گالری تصاویر:
موقعیت روی نقشه:

نظرات
9

2 سال پیش آتنا رحیمی

ثبت نام به از چه طریقی هتس؟

2 سال پیش علیرضا حسینی زاده

سلام
این بخش فقط معرفی محل های گردشگری از زبان تور لیدرهاست و ثبت نام ندارد.

متاسفانه به خاطر عدم ارائه مجوز (تی نماد) از سازمان میراث فرهنگی به ما، بخش ثبت نام آنلاین تورهای گردشگری رو غیرفعال کردیم
موفق باشید

2 سال پیش محمد زابیه

ممنون چه معرفی کامل و خوبی.
اگر نخوایم شب رو توی ویلا باشیم ،وضعیت کمپ کردن و چادر زدن شب توی این محل برای یک یا دو نفر چطوره؟
از اونجا که دو سه ماه به تعطیلات عید مونده امیدوارم این بخش کاملتر بشه و مقاصد دیگه ای هم اضافه بشه.
خیلی خوببید❤??

2 سال پیش دیلی اهواز

سلام دوست عزیز سپاس از حسن توجه شما
امکان کمپ زدن وجود دارد و با توجه به نزدیکی به روستا، امنیت نسبتا مناسبی نیز دارد

در خصوص کامل تر شدن این بخش ما نیز با شما هم عقیده ایم متاسفانه چون مدیر بخش گردشگری سایت بدلیل مشغله موقتا امکان تهیه مطلب ندارند این بخش کمی با تاخیر تکمیل می شود
امیدواریم هرچه سریعتر بتوانیم این بخش را کامل کنیم

1 سال پیش

عالی،بود

11 ماه پیش مژگان

چرا تور گردشگری برگزار نمی کنید؟

11 ماه پیش دیلی اهواز

سلام دوست عزیز
برگزاری تورهای گردشگری مجاز نیازمند مجوزهای قانونی و مدارک گردشگری و تورلیدری است که ما نداریم
و البته کار ما اطلاع رسانی و ثبت نام آنلاین رویدادهاست و برگزارکننده ی هیچ رویدادی نیستیم

11 ماه پیش من یک شیوندی ام

من اهل شیوندم و در آنجا خیلی جاذبه زیبایی دارد حتما به آنجا بروییپ

10 ماه پیش مرضیه

سلام ساعت حرکت بارج ها مشخصه؟