دره توبیرون

بیست و یک کیلومتری شمال دزفول
دره-کوهستانی
نویسنده: مهدیس مکوندی
دره توبیرون

این هفته و با توجه به شروع موج گرما در خوزستان تجربه ­ی یک سفر و آخر هفته ­ی خنک را در دل گرما برای شما در نظر گرفتیم. مقصد گردشگری این هفته ­ی ما "دره توبیرون" است. یکی از جاذبه ­های دیدنی طبیعی و بکر و شگفت­ انگیز اطراف دزفول خصوصا در فصول گرم سال "دره توبیرون" است. این دره در شمال شهر دزفول و در مسیری چند کیلومتری در بخش سردشت و قبل از رسیدن به منطقه تنگه­ سرا واقع است. دیواره­ های بسیار بلند این دره که ارتفاع آنها به بیش از صد متر هم می­رسد و وجود درختان انگور، انجیروحشی، برگ­ های شاووشان، آبشارها و آب­چکان­ های طبیعی جلوه بسیار زیبا و شگفت­ انگیزی به این دره داده­ است. این دره­ ی طبیعی حاصل هزاران سال فرسایش آبی ناشی از بارندگی­ های فصلی در حوزه­ های بالای دره و سرازیر شدن تند­آب ها در کوه و تپه می­ باشد. وجود آب جاری در کف دره سبب شده­ است که با وجود گرمای بالای 40 درجه در فضای بیرون، متوسط دمای درون دره به 25 درجه برسد. این دره دارای دو آبشار بسیار دیدنی است. نام دره­ ی توبیرون از ترکیب دو کلمه ­ی "تو" و "بیرون" به وجود آمده است. "تو" در گویش محلی به معنای تب می ­باشد و "توبیرون" به معنای مکانی است که تب را از بدن دور می ­کند و شنیده ­شده که در قدیم از این دره برای کاهش دردهای ناشی از بیماری ­ها استفاده می ­شده ­است.

این دره از نظر موقعیت جغرافیایی در فاصله 21 کیلومتری شمال شهر دزفول واقع شده است. برای سفر به این دره دو مسیر دسترسی اصلی در اختیار شما قرار دارد، اولین و ساده­ ترین مسیر، جاده ­ی دزفول به سردشت است، پس از ورود به این جاده و طی مسافتی 15 کیلومتری، قبل از رسیدن به منطقه تنگه سرا با انتخاب مسیر سمت چپ جاده، 6 کیلومتر به سمت جاده ­ی شوسه بروید. مسیر دوم، جاده ­ی دزفول به شهیون است که  این جاده بیشتر مورد انتخاب طبیعت­ گردانی است که علاقه به پیاده­ روی و پیمایش دارند.

برای دسترسی از دزفول به دره توبیرون که مسیری به مسافت تقریبی 20 کیلومتر است انتخابی که در اختیار شما قرار­دارد مینی بوس­های بنز قدیمی است. جاده­ ی دسترسی به این دره خاکی و باریک­ بوده و مسیر ماشین رو در مجاورت با دره قرار دارد از اینرو  کمی خطرناک اما در عین حال بسیار هیجان­ انگیز و مفرح است اما چرا هیجان ­انگیز؟! چون راننده­ های محلی که در اختیار شما هستند کاملا با مسیر و همه ­ی جزییات آن آشنایی کامل دارند و باعث کاهش نگرانی شما در مورد خطرات احتمالی خواهند شد. بدلیل شرایط جاده سفر شما حدودا 1 ساعت به طول می­ انجامد. اگر انتخاب شما برای سفر به این دره ماشین شخصی خودتان است توصیه ما به شما انتخاب وانت و یا جیپ است.

پس از طی مسیرهای گفته ­شده در بالا و ورود به دره، دیواره­ های بلند دره که گویی لباس سبز بهاری به تن کرده­ اند و با درختان انجیر وحشی و انگور تزیین شده­ اند شروع به خودنمایی می­ کنند. از اینجا مسیر پیاده­ روی شما در دره شروع می ­شود، در طول مسیرگاهی در خشکی قدم می­ گذارید و گاهی باید پایتان را به آب بزنید و اینجاست که معنی "تو بیرون" را با تمام وجود درک خواهید­کرد.  پس از پیاده­ روی تقریبا 15 دقیقه ­ای در دره، به­ تدریج کاهش دما را احساس خواهید ­کرد. در رابطه با قسمت­ هایی از مسیر پیاده روی که از درون آب می­گذرد جای نگرانی وجود ندارد چرا که عمق آب بسیار کم است و گاها تا مچ پا می­رسد. در طول پیاده­ روی با مسیرهای فرعی باریکی روبرو می ­شوید که می­توانید آنها را برای استراحت و یا میل نمودن غذا انتخاب کنید. نکته جالب این است که این مسیرهای فرعی حتی از مسیر اصلی پیاده ­روی در دره نیز خنک ­تر هستند. این مسیرهای فرعی در دره مقصد بسیاری از ساکنین شهر دزفول برای استراحت و تفریح آخر هفته است و گاه دیده شده است که گردشگران در این مسیرعای فرعی کمپ برپا کرده اند. پس از یک ساعت پیاده روی درون دره به مکانی می ­رسید که در اصطلاح به آن "بیشه" گفته می­شود و دارای یک آب­چکان باریک طبیعی است که اگر از زیر آن رد شوید کاملا خیس خواهید­ شد.

 یکی از کارهای هیجان­ انگیزی که امکان تجربه آن درون دره وجود دارد و به نوعی جزو جذابیت ­های دره نیز محسوب می ­شود تجربه "آفرود" است، برای تجربه آفرود در این دره لازم است که از قبل با اهالی محلی که ماشین­ های جیپ دارند و یا راهنماهای گردشگردی شهر دزفول هماهنگی ­های لازم را انجام دهید. البته لازم به ذکر است که معمولا از قبل جیپ­ هایی درون دره وجود دارد که می­توانید از آنها استفاده کنید. "آفرود" واژه­ ای انگلیسی است و بهترین ترجمه ­ای که  برای آن وجود دارد "بیراهه" است. به همین دلیل شاید بتوان معادل فارسی "آفرودر" را "بیراهه نورد" گذاشت. بنابراین می­توان در تعریف آن گفت: آفرود یعنی بیراهه­ نوردی، یعنی خروج از مسیرهای همیشگی و جاده­ های آسفالت و رانندگی در زمینی که جاده ­ای در آن وجود ندارد؛ برای مثال در دل کویر و شن ­های روان یا وسط جنگل­های انبوه و یا حتی بین صخره­ ها و کوه ­ها، مسیرهایی وجود دارد که یک بیراهه نورد می­ تواند با خودروی خود از آنها عبور کند و پا که نه! لاستیک به جاهایی بگذارد که بسیاری نمی ­توانند.

یکی از مزیت­ ها و نکات مثبت دیگر این دره، بکر­بودن آن است به گونه­ ای که در تمام مسیر پیاده ­روی  پاکیزگی دره  به شدت به چشم می­ آید و می ­توان گفت که خوشبختانه که هنوز مورد هجوم زباله ­های رها­شده قرار نگرفته است.

به دلیل سنگریزه ­ای بودن بستر دره لازم است که کفش مناسب به پا داشته باشید تا از فرورفتن پای شما در سنگریزه­ ها و آسیب در امان باشید. اگر به پیاده ­روی علاقه­ مند هستید، می­ توانید ساعت­ ها در مسیر دره پیاده روی کنید اما توصیه ما به شما این است که حتما و حتما یک راهنمای محلی به همراه داشته باشید و کفش مناسب به پا کرده باشید. بهترین فاصله زمانی برای سفر به این دره و لذت بردن از مواهب طبیعی آن، از اول اردیبهشت ماه تا آخر شهریور ماه می­ باشد چرا که در این فاصله زمانی امکان تجربه اختلاف دمای 15 درجه ­ای فضای دره با محیط بیرون وجود دارد.

و یک نکته بسیار جالب که بیان آن خالی از لطف نیست شباهت بسیار زیاد ورودی دره توبیرون با ورودی شهر پترا، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور اردن است.

*در نهایت یادمان باشد که زمين بعنوان تنها زيستگاه بشر سرمايه اي همگاني است كه همه ي انسانها به طور برابر و يكسان در قبال آن مسئول هستند. تخريب هر جزء كوچكي از محيط زيست و طبيعت آسيبي است بزرگ بر پيكره ي زمين و خيانتي است بزرگ به نسلهاي آينده. طبيعت مهربان است، ما هم با طبيعت مهربان باشيم.*

 

نویسنده: مهدیس مکوندی

منبع عکس ها: گروه گردشگری همگشت
موقعیت روی نقشه:

نظرات
1

2 سال پیش رضا

خیلی زیباس.